Актинідія – декоративна ліана з їстівними плодами (міні ківі)

Актинідія (міні ківі) морозостійка екзотична красива ліана, з їстівними, смачними, корисними, багаті вітаміном С плодами. Опис сортів актинідій, і як правильно садити і доглядати за ними.

Загальний опис Актинідій

Крона: в’юнка.

Висота: 3 – 8 м., ширина 1 м. – 2 м.

Темп зростання: повільний. До кінцевої висоти виростає приблизно за 10-20 років.

Квітки: білі, з сильним солодкуватим ароматом, до 5 см. в діаметрі.

Цвітіння: цвіте V- VI м. Найчастіше цвітіння триває 15-20 днів.

Вимоги до освітленості: бажано сонце, але молоді рослини, два три сезони, краще тінисті місця.

До вологи: краще росте на вологому грунті, не любить довгострокову посуху, але й не любить перезволожений грунт, коли відбувається застій води.

До грунту: бажано пухкй і родючий грунт, мириться з збіднілим грунтом.

Морозостійкість: висока.

Довговічність: 80 років, і більше.

Батьківщина: Далекий Схід, Північна Корея, Китай, Японія. У культурі з 50-х років 19 століття

 

Aktividia arguta (актинідія гостра) Geneva

Жіночий сорт з дуже смачними плодами (дводомна рослина). Досягає 4-8 м. вис. (приріст 2-3 м. в рік). Листя зелені. Квітки дрібні, білі VI. Плодоносить з 3-4 років. Якості запилювачів рекомендується сорт Weiki. Плоди діаметром 3 см., з медовим присмаком, IX-X. Потребує свіжий, родючий грунт, і тепле, захищене місце. Для присадибних ділянок.

 

Aktividia arguta (актинідія гостра) Weiki

Декоративна ліана з гарним листям. Чоловічий сорт досягає 8-10 м. вис. (2-3 м. в рік). Листя темно-зелені на червоних листяних черешках. Квіти дрібні, білі, VI. Хороший запильник всіх жіночих сортів актинідії гострої. Потребує свіжого, родючого грунту і тепле, захищене місце. Для присадибних ділянок.

 

Actinidia kolomikta (актинідія коломікта)

Ліана з кольоровим листям. Виростає 3-4 метра висоти (1-2 м. в рік). Листя яйцеподібні, зеленувато-біло-рожеві. Краще фарбуються листя чоловічих рослин на добре освітлених місцях. Квітки білі, дрібні, ароматні, V. Плоди 2-3 см., смачні, дозрівають і обпадають в VIII. Потребує родючого, свіжого грунту, сонячні місця. Для посадки в садах і парках.

 

Actinidia kolomikta (актинідія коломікта) Adam

Дводомна рослина, чоловічий сорт з найбільш яскравим забарвленням листя. Досягає 3-4 м. вис. (1-2 м. в рік). Листя яйцеподібні, зелені, в період цвітіння яскраві зелено-біло-рожеві, красиво фарбуються при хорошому освітленні. Квітки білі, дрібні, ароматні, V. Хороший запильник всіх сортів актинідії коломікти. Потребує свіжих родючих ґрунтів. Рекомендований для садів і парків.

 

Actinidia kolomikta (актинідія коломікта) Dr Szymanowski

Ліана з кольоровим листям. Жіноча рослина з дводомними рисами, досягає 4м. вис. (1-2 м. в рік). Листя яйцеподібні, зелено-біло-рожеві, краще забарвлюється на добре освітлених місцях. Квітки білі, дрібні, ароматні, V. Плоди 2-3 см., смачні, VIII. Потребує родючого, свіжого грунту і освітлених місць. Рекомендується для посадки в садах і парках.

 

Актинідія – посадка і догляд

Посадка: Рослини висаджують в півтінь. На 10 – 15 жіночих рослин саджають одне чоловіче. Посадка на 2-3 см. нижче кореневої шийки. Необхідна опора. Якщо є домашні тварини, потрібно молоду рослину обгородити, так як тварини люблять молоді пагони.

Грунтова суміш: Дернова земля, перегній, торф і пісок – 1: 1: 2. У посадкову яму додають по 200-300 гр. вапна і суперфосфату. Необхідний дренажний шар з 10-20 см. щебеню. Оптимальна кислотність – pH 5.5-6.5

Підживлення: Наприкінці квітня, до розпускання бруньок вносять 30 гр. аміачної селітри, 15-20 гр. подвійного суперфосфату, 15 г . калійної солі. В період появи зав’язі вносять по 10-12 гр. аміачної селітри, подвійного суперфосфату і калійної солі. В кінці вересня, після плодоношення вносять по 20 гр. подвійного суперфосфату і калійної солі.

Полив: Після посадки поливають з розрахунку 1-2 відра на рослину. Полив регулярний, 1-2 рази на тиждень з розрахунку 2-3 відра, а в посушливий час у вечірні години рекомендується ще і дощування. Молоді рослини в посушливий період вимагають більш частого і рясного поливу.

Розпушування: Навесні, на глибину 8-10 см. У міру необхідності проводять прополки.

Мульчування: Необхідно пристовбурного кола перегноєм 5 см.

Обрізка: вирощування актинідії як декоративну рослину, обрізаються тільки в разі надмірного розростання і згущеня. Сильна обрізка необхідна тільки тоді коли хочемо простимулювати до рясного плодоношення. У 1-2 г. вибирається сильний лідер, коли він досягне більше 2 м., перед початком вегетації, так як «плаче» обрізається I- II його верхівка. Отростаючі пагони розподіляємо по боках і підв’язуємо. Верхівки пагонів необхідно вкоротити на початку VIII – це сприяє утворенню квіткових бруньок, а також цвітіння і плодоношення в наступному році. Протягом літа проводять прищипування верхівок.

Шкідники: Не вражається.

Хвороби: Практично не страждає.

Підготовка до зими: На зиму молоді рослини знімають з опор і накривають ялиновим гіллям, з віком потреба в цьому відпадає.